Idag hade jag stora planer då jag bara jobbade morgon. Tänkte att jag skulle ha gjort en ny sminkning, bloggat, fotat nya bilder till bloggen – men i natt har jag sovit så dåligt, vaknat jättemånga gånger och sedan kom katten och väckte mig en timme innan jag skulle gå upp. Så när jag kom hem somnade jag i soffan och sov i 5 timmar! Snacka om trött…
Idag tänkte jag visa lite nyheter från L’Oréal Paris jag fick hem innan jul med bland annat jullooken Gold Obsession, nyårslooken Extravaganza 2016, en ny primer och en mascara i specialdesignad box.
So Couture Mascara Ida Lanto Edition
Volume Million Lashes So Couture So Black Mascara Ida Lanto Edition, 139 SEK
En uppföljare på den älskade So Couture Mascara! So Couture Ida Lanto Edition är samma klassiska volymmascara utan klumpar, men med ett mer intensivt resultat. Den speciella borsten är utvecklad för att kombinera precision med mjukhet.
Gold Obsession
Color Riche La Palette Gold/Glitz, 199 SEK
Innehåller 10 handplockade ögonskuggor med skimrig finish. En kombination av färger som passar hela året runt med en blandning av kalla och varma nyanser som passar alla olika hudtoner. Innehåller massa supersmå guldkorn som ger det skimriga resultatet. Till skillnad från de andra Color Riche-paletterna som varit riktigt torra och kassa så måste jag säga att jag är lite imponerad över pigmenteringen.
Color Riche Gold Obsession Lipstick – Pink Gold, Rouge Gold, Rose Gold, 129 SEK
Läppstift framtagna i samarbete med Blake Lively (Pink Gold), JLo (Rouge Gold) och Julianne Moore (Rose Gold). Läppstiften är krämiga, är halvtäckande och har smått guldskimmer i formulan.
Extravaganza New Year’s 2016
Color Riche La Palette Extravaganza Lip Palette, 149 SEK
En limiterad läppstiftspalett med 6 nyanser av läppstift och läppglans, både i skimrig- och krämformula. Blev imponerad av pigmenten i den här paletten också, riktigt fina färger!
Super Liner Ultra Precision Eyeliner, 99 SEK
En limiterad utgåva i djup svart färg blandat med guld. Det är den här eyelinern jag har på mig i den här sminkningen – en svart eyeliner med det där lilla extra. Jag gillar verkligen Super Liner och har många olika färger och denna med lite extra bling är så fin!
Infallible Primer
Infallible Mattifying Primer, 99 SEK
En mattande primer i gel-form som förbereder huden för makeup genom att ha en minimerande effekt på imperfektioner och porer, samt reducerar glans. Den här hade jag också på mig i sminkningen med eyelinern och jag tyckte faktiskt att den fungerade riktigt bra. Jag ska dock testa den under lite olika foundations så får vi se.
Vad tror du om de nya produkterna? Och har du testat någon av dem?